24 września 2022 Udostępnij

Jak stosować rutynę pracy w pozycji siedzącej i stojącej

Bycie aktywnym w biurze jest bardzo ważne.

Czy wiesz, że siedząc zbyt długo przy biurku możesz narażać się na poważne dolegliwości zdrowotne, w tym choroby serca? To prawda. Podczas gdy Twój mózg jest bardzo zajęty, gdy siedzisz na swoim biurowym krześle, a Twoje palce prawdopodobnie grzechoczą nad klawiszami klawiatury, reszta Twojego ciała jest nieruchoma.

Choroba siedząca to termin opisujący zagrożenia dla zdrowia, które pojawiają się, gdy ktoś, w tym pracownik biurowy, siedzi zbyt długo każdego dnia. Nie ma znaczenia, czy biegasz kilometry po pracy lub pływasz przed udaniem się do biura każdego dnia; kiedy już siedzisz przy swoim designerskim biurku i nie ruszasz się przez cały dzień, cofasz całą tę dobrą pracę.

Z tego powodu ważne jest, aby szukać sposobów, aby być bardziej aktywnym. Jedną z bardzo przydatnych metod jest użycie rutyny siedzenia i stania.

Można do tego celu użyć biurka stojącego z regulacją wysokości, biurka z regulacją wysokości lub pionizatora do laptopa. Wszystkie one osiągają dokładnie to samo, ale sposób, w jaki się tam dostają, różni się nieznacznie. Biurko z regulacją wysokości zmienia pozycję z siedzącej na stojącą za pomocą dźwigni i hydrauliki. Biurko z regulacją wysokości nie przesuwa się, więc do siedzącej części dnia będziesz musiał używać zwykłego biurka. Podnośnik do laptopa umieszcza się na zwykłym biurku. Podnośnik podnosi laptopa do wysokości stojącej, dzięki czemu można stać i wykonywać pracę, a następnie zwolnić go do zwykłej wysokości, gdy chce się usiąść.

Jak długo siedzisz, a jak długo stoisz, to osobista decyzja, ale ogólne zalecenie jest takie, aby stać przez 15 minut co godzinę. Tak więc, stałbyś przez 15 minut, a następnie siedział przez 45 minut. Jeśli chcesz stać dłużej, tzn. pół godziny siedzieć i pół godziny stać, to nawet lepiej.

Zdrowie i dobre samopoczucie w pracy jest niezwykle ważne i dotyczy to zarówno tego, jak stoisz, jak i jak siedzisz. Pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej postawy, tj. o prostych plecach, rozluźnionych ramionach, z dala od uszu i obu stopach płasko przylegających do podłoża, w odległości mniej więcej równej szerokości ramion. Należy również upewnić się, że siedzimy prawidłowo i że nasze ergonomiczne krzesło biurowe jest dostosowane do naszych potrzeb.

Korzystanie z biurka stojącego umożliwia zachowanie produktywności przez cały dzień, a jednocześnie pozwala na wykonywanie potrzebnych ćwiczeń.

Bronisław Łódzki

Architekt, projektant lad biurowych. Poznań